reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Yayınlanma Tarihi : Google News
10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI MESAJI
reklam

Engellilik, kişinin tek başına yaşadığı bir sorun değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi ilgilendiren ve tüm insanların ortak çabasını gerektiren bir olgudur. Toplum nezdinde bu önemli konuya dikkat çekmek, duyarlılık ve farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında “Engelliler Haftası” etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Engellilik doğuştan olabileceği gibi insan hayatının herhangi bir döneminde meydana gelebilecek bir kaza sonucunda da oluşabilmektedir. Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Engelli vatandaşlarımızın sosyal, kültürel, toplumsal, iktisadi-idari faaliyetler ve temel hizmetlere erişim gibi alanlarda engellenmeleri maalesef ikinci bir engel durumu oluşturmakta ve hayattan dışlanmalarına neden olmaktadır. Burada bize düşen görev, engelli kardeşlerimizin hayata tam katılımlarının sağlanabilmesi için tüm gücümüzle her alanda onların yanında olduğumuzu göstermektir.

Onların yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması, yalnızca engelli vatandaşlarımızı değil tüm toplumu mutlu edecektir. Engelli vatandaşlarımızın hayata tutunabilmeleri, üretken ve aktif bireyler olarak toplumsal hayatta yer edinebilmeleri için devletimiz tüm imkânlarıyla gerekli çalışmaları yürütmektedir. Son yıllarda yükselen bir ivmeyle iyileştirme çalışmalarının yapıldığı alanlar genişletilmekte ve hayatın her alanına yansıtılabilmesi için gayret gösterilmektedir. Bu gayret, tüm kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızın işbirliği ile amacına ulaşabilecektir.

Engelli kardeşlerimiz şunu unutmasınlar ki; ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla, sağlık ve rehabilitasyon hizmetlerimizle her alanda kendilerine değer veriyor, her zaman onların destekçisi olduğumuzu belirtmek istiyorum. “Engelliler Haftası’nın bu konudaki bilinç ve hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Hafta vesilesi ile engelli vatandaşlarımıza yürekten sevgilerimi sunarken, hepimizi hayata bağlayan sevgi ve yaşama sevincinin sonsuza kadar kalplerinde sürmesi temennisiyle, her zaman yanlarında olan fedakâr aileleri ile birlikte mutluluklarının çoğalacağı bir yaşam diliyorum.

Abdullah AYAZ
Çankırı Valisi

reklam

YORUM YAP