reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

1 HAZİRAN DÜNYA SÜT GÜNÜ ÇANKIRI’DA KUTLANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
1 HAZİRAN DÜNYA SÜT GÜNÜ ÇANKIRI’DA KUTLANDI
reklam

FAO nun almış olduğu kararlar doğrultusunda “2000 yılından bu yana, her yıl 1 Haziran’da, süt sektörünün ekonomik kalkınmaya, çiftçilere ve beslenmeye katkısını tekrar hatırlamak ve hatırlatmak için Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’nin önderliğinde ülke geneli ve ilimizde Dünya Süt Günü kutlanıyor.

İnsanın tüm yaşamında sütün önemli bir yeri vardır. Süt yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri içerir. Süt beslenme değerinin yüksekliği yanında; vücut fonksiyonlarını düzenler, vücudun gelişmesini sağlar, kemik ve diş oluşumunda önemli görevler alır, zihinsel gelişimde de önemli rol oynar.

Kızılırmak Tımarlı İlkokulu’nda gerçekleştirilen programda Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcımız Sayın Nuri Ustaoğlu,  “Başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere herkesin vücudu için gerekli olan süt vazgeçilmez tek besin kaynağıdır. Kalsiyum, protein, A, D, E, K vitamini bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri büyüme ve kemik sağlığının korunmasında çok yararlıdır. Bir  birey günde en az iki bardak süt içmelidir.” diyerek günün önemini açıkladı. Ardından Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personellerinden Gıda ve Yem Şube Müdürü Ayşenur Dilek Benivar, Gıda Mühendisi Eda Nur Demirtaş ve Ziraat Mühendisi İmran Akbaş tarafından süt tüketiminin teşviki amacı ile görsel sunum gerçekleştirildi, öğrencilerle sütün önemi hakkında sohbet edildi. “Sağlık için Süt İçin” sloganlı pankartlar eşliğinde katılan öğrencilere dondurma ve simit ikram edildi ve ayrıca konuyla ilgili broşür dağıtımı yapılarak Dünya Süt Günü kutlandı.​

reklam

YORUM YAP